U nás se příjem satelitní televize soustředí především na satelity ASTRA, na kterých najdete všechny české kanály. Signál většiny zajímavých kanálů z těchto satelitů (včetně ČT1,ČT2,NOVA,PRIMA) je šifrován systémem Cryptoworks, a bez dešifrování tyto kanály nejde sledovat.
Audio a video data jsou šifrována podle standardu DVB-CSA symetrickou šifrou s klíčem délky 8 byte. Tyto klíče jsou dva (sudý a lichý) a označují se jako Control Word. V záhlaví každého MPEG-TS paketu je informace, zda je paket šifrován a pokud ano, pak zda je k šifrování použit sudý nebo lichý klíč. Klíče se střídají po několika sekundách a u většiny kryptovacích platforem je během přenosu dat šifrovaných sudým klíčem lichý klíč měněn a naopak. Díky tomu je zajištěno nepřerušované sledování videa bez nutnosti přesné synchronizace změny klíčů na vysílací a přijímací straně.
K získání řídicího slova (Control Word) na přijímací straně slouží ECM zprávy (Entitlement Control Message). Jejich obsah není standardizován, závisí na dodavateli CA systému (např. Cryptoworks, Irdeto, Nagravision, atd.). Tyto zprávy jsou předávány procesoru na čipové kartě, který z nich na základě svých klíčů (jedná se obvykle o asymetrickou kryptografii) a oprávnění odpoví aktuálně platným řídicím slovem. Jeden program může současně používat více šifrovacích systémů, pak se pro každý systém přenášejí jiné ECM zprávy, ale vypočítaná řídicí slova jsou (samozřejmě) v daný okamžik pro všechny systémy stejná.
Čas od času je potřeba změnit klíč či seznam oprávnění na čipové kartě (např. při aktivaci volitelných programů). K tomu slouží zprávy EMM (Entitlement Management Message).
K dešifrování se běžně používá rozhraní Common Interface (fyzicky shodné se slotem PCMCIA), přes které předává přijímač šifrovaný MPEG-TS, a zároveň odebírá dešifrovaný. Do toho rozhraní se vkládá dešifrovací modul (Conditional Access Module - CAM), do kterého se zastrkuje čipová karta (např. Skylink - viz obrázek)
Jinou alternativou pro příjem v PC je softwarové dešifrování (využívá CPU počítače). V takovém případě je algoritmus DVB-CSA implementován softwarově a klíče získává přímo z čipové karty, připojené přes jednoduchou čtečku.
TV karta (např. DVB-S tuner) s CI slotem je v dnešní době spíš vyjímka, nicméně existuje (například zde – kus za 900 USD). Občas se setkáme se setem TV karta do PCI + CI slot na další kartě, kdy obojí je spolu propojeno kabelem.
CI slot se dá nahradit levnou čtečkou čipových karet (např. phoenix). V Linuxu se pak s touto čtečkou komunikuje pomocí open-sasc-ng, který také provádí vlastní dešifrování audio/video dat - v systému se 'objeví' další virtuální TV zařízení, které pak jednoduše zadáme v MythTV místo našeho originálního. Jinými slovy MythTV samo o sobě dešifrovat nic neumí, spoléhá na to, že mu operační systém již dešifrované zařízení poskytne.
Při použití CI modulu není možné díky omezené rychlosti HW deskrambleru dešifrovat více než 1-2 TV programy v jednom multiplexu, dešifrování programů z různých multiplexů nepřipadá v úvahu. Oproti tomu softwarové dešifrování je omezeno pouze rychlostí CPU. Samotná kartička nemá problém dešifrovat ECM zprávy z více programů naráz.
- do počítače zapojíme podporovaný TV tuner a nainstalujeme drivery do jádra
- připojíme čtečku phoenix a strčíme do ní např. SkyLink kartu
- nakonfigurujeme a spustíme démon sasc-ng, který vytvoří v systému dekódované zařízení
- použijeme toto nové zařízení v MythTV
Je možné použít téměř libovolnou čtečku Smart Card, která je použitelná v Linuxu. Není však možné použít vestavěný sériový protokol v opensasc-ng (ten není možné použít ani pro Phoenix čtečku s USB můstkem pl2303). Je třeba použít tzv. Cardserver, tedy program, jehož původním účelem je (nelegální) sdílení čipových karet po Internetu.
V praxi to vypadá tak, že opensasc-ng pomocí TCP/IP některým protokolem pro sdílení karet komunikuje s cardserverem, který předává zprávy čipové kartě a vrací odpovědi.
- do počítače zapojíme podporovaný TV tuner a nainstalujeme drivery do jádra
- připojíme čtečku phoenix a strčíme do ní např. SkyLink kartu
- místo MythTV použijeme VDR s CS Pluginem