Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
mythtv:satelit [2010/02/23 15:33]
oskar Přepracování + zpodrobnění.
mythtv:satelit [2010/02/23 18:43]
oskar odkazy na karty
Řádek 3: Řádek 3:
 U nás se příjem satelitní televize soustředí především na satelity [[http://​www.parabola.cz/​prehledy/​televize-digital/​23e5/​|ASTRA]],​ na kterých najdete všechny české kanály. Signál většiny zajímavých kanálů z těchto satelitů (včetně ČT1,​ČT2,​NOVA,​PRIMA) je šifrován systémem [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Cryptoworks|Cryptoworks]],​ a bez dešifrování tyto kanály nejde sledovat. U nás se příjem satelitní televize soustředí především na satelity [[http://​www.parabola.cz/​prehledy/​televize-digital/​23e5/​|ASTRA]],​ na kterých najdete všechny české kanály. Signál většiny zajímavých kanálů z těchto satelitů (včetně ČT1,​ČT2,​NOVA,​PRIMA) je šifrován systémem [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Cryptoworks|Cryptoworks]],​ a bez dešifrování tyto kanály nejde sledovat.
  
 +===== Jak to funguje =====
 Audio a video data jsou šifrována podle standardu [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Common_Scrambling_Algorithm|DVB-CSA]] symetrickou šifrou s klíčem délky 8 byte. Tyto klíče jsou dva (sudý a lichý) a označují se jako Control Word. V záhlaví každého MPEG-TS paketu je informace, zda je paket šifrován a pokud ano, pak zda je k šifrování použit sudý nebo lichý klíč. Klíče se střídají po několika sekundách a u většiny kryptovacích platforem je během přenosu dat šifrovaných sudým klíčem lichý klíč měněn a naopak. Díky tomu je zajištěno nepřerušované sledování videa bez nutnosti přesné synchronizace změny klíčů na vysílací a přijímací straně. Audio a video data jsou šifrována podle standardu [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Common_Scrambling_Algorithm|DVB-CSA]] symetrickou šifrou s klíčem délky 8 byte. Tyto klíče jsou dva (sudý a lichý) a označují se jako Control Word. V záhlaví každého MPEG-TS paketu je informace, zda je paket šifrován a pokud ano, pak zda je k šifrování použit sudý nebo lichý klíč. Klíče se střídají po několika sekundách a u většiny kryptovacích platforem je během přenosu dat šifrovaných sudým klíčem lichý klíč měněn a naopak. Díky tomu je zajištěno nepřerušované sledování videa bez nutnosti přesné synchronizace změny klíčů na vysílací a přijímací straně.
  
Řádek 15: Řádek 16:
 ===== Je nutná TV karta s CI slotem? ===== ===== Je nutná TV karta s CI slotem? =====
  
-TV karta (např. DVB-S tuner) s CI slotem je v dnešní době spíš vyjímka, nicméně[[http://​www.netup.tv/​en-EN/​dual_dvb-s2-ci_card.php|existuje]] (kus za 900 USD). Občas se setkáme se setem [[http://linuxtv.org/wiki/images/4/45/​Twinhan_VP-1041.gif|TV karta do PCI + CI slot do dalšího PCI]], kdy obojí je spolu propojeno ​RS-232 ​kabelem. Avšak i pokud je CI slot přímo na TV kartě, či propojený s TV kartou, nedochází k dešifrování obsahu kartou, nýbrž procesorem v počítači (RS-232 totiž neumožňuje tok dat víc jak cca 100KB/s). Tudíž nevidím jedinou výhodu oproti alternativnímu řešení, popsanému v následujícím odstavci.+TV karta (např. DVB-S tuner) s CI slotem je v dnešní době spíš vyjímka, nicméně ​existuje ([[http://​www.netup.tv/​en-EN/​dual_dvb-s2-ci_card.php|například zde]] – kus za 900 USD). Občas se setkáme se setem [[http://www.dvbshop.cz/satelitni-prijem/satelitni-prijimace/pc-prijem-v-pc/technotrend-tt-3200ci-budget|TV karta do PCI + CI slot na další kartě]], kdy obojí je spolu propojeno kabelem.
  
 CI slot se dá nahradit levnou čtečkou čipových karet (např. [[http://​www.buydvb.net/​5-crystal-phoenixsmartmouse-card-reader-p-187.html|phoenix]]). V Linuxu se pak s touto čtečkou komunikuje pomocí [[https://​opensvn.csie.org/​traccgi/​opensascng/​wiki|open-sasc-ng]],​ který také provádí vlastní dešifrování audio/video dat - v systému se '​objeví'​ další virtuální TV zařízení,​ které pak jednoduše zadáme v MythTV místo našeho originálního. Jinými slovy MythTV samo o sobě dešifrovat nic neumí, spoléhá na to, že mu operační systém již dešifrované zařízení poskytne. CI slot se dá nahradit levnou čtečkou čipových karet (např. [[http://​www.buydvb.net/​5-crystal-phoenixsmartmouse-card-reader-p-187.html|phoenix]]). V Linuxu se pak s touto čtečkou komunikuje pomocí [[https://​opensvn.csie.org/​traccgi/​opensascng/​wiki|open-sasc-ng]],​ který také provádí vlastní dešifrování audio/video dat - v systému se '​objeví'​ další virtuální TV zařízení,​ které pak jednoduše zadáme v MythTV místo našeho originálního. Jinými slovy MythTV samo o sobě dešifrovat nic neumí, spoléhá na to, že mu operační systém již dešifrované zařízení poskytne.
  
-Pokud to správně chápu, tak by mělo být možné ​s jedinou čtečkou (a tedy i s jedinou SkyLink kartou) dekódovat audio/video ze ech tunerů v dané domácnostiOtázka legálnosti ​je věc jiná.+Při použití CI modulu není možné ​díky omezené rychlosti HW deskrambleru dešifrovat více než 1-2 TV programy ​jednom multiplexu, dešifrování programů z různých multiplexů nepřipadá ​úvahuOproti tomu softwarové dešifrování ​je omezeno pouze rychlostí CPU. Samotná kartička nemá problém dešifrovat ECM zprávy z více programů naráz. 
 ===== Jak tedy na kódované kanály s MythTV? ===== ===== Jak tedy na kódované kanály s MythTV? =====
  
Řádek 26: Řádek 28:
 - nakonfigurujeme a spustíme démon sasc-ng, který vytvoří v systému dekódované zařízení\\ - nakonfigurujeme a spustíme démon sasc-ng, který vytvoří v systému dekódované zařízení\\
 - použijeme toto nové zařízení v MythTV - použijeme toto nové zařízení v MythTV
 +
 +===== Nemáme-li kompatibilní čtečku phoenix ====
 +Je možné použít téměř libovolnou čtečku Smart Card, která je použitelná v Linuxu. Není však možné použít vestavěný sériový protokol v opensasc-ng (ten není možné použít ani pro [[http://​www.sat-servis.cz/​eshop/​50.tevii/​TeVii-Phoenix-ctecka-karet/​|Phoenix čtečku s USB můstkem pl2303]]). Je třeba použít tzv. [[mythtv:​cardserver]],​ tedy program, jehož původním účelem je (nelegální) sdílení čipových karet po Internetu.
 +
 +V praxi to vypadá tak, že opensasc-ng pomocí TCP/IP některým protokolem pro sdílení karet komunikuje s cardserverem,​ který předává zprávy čipové kartě a vrací odpovědi.
  
 ===== Jde to i jinak? ===== ===== Jde to i jinak? =====
Řádek 37: Řádek 44:
 [[http://​www.root.cz/​clanky/​dekodovani-placenych-satelitnich-kanalu-prakticky/​| Dekódování placených satelitních kanálů prakticky]] (cs)\\ [[http://​www.root.cz/​clanky/​dekodovani-placenych-satelitnich-kanalu-prakticky/​| Dekódování placených satelitních kanálů prakticky]] (cs)\\
  
-===== Disclaimer ===== 
-Tohle celé je jen moje teorie, moc tomu ani nerozumím, sám ani DVB-S kartu nemám :)\\ 
-Prosím ostatní o upřesnění,​ opravy, a rozšíření informací. Tomas M. 
 
mythtv/satelit.txt · Poslední úprava: 2010/02/23 18:43 autor: oskar
 


RSS - 2010 © Petr Stehlík